Jak pracować zdalnie i pozostać produktywnym?
Jak pracować zdalnie i pozostać produktywnym?

Po tym, jak WHO ogłosiła, że koronawirus osiągnął status pandemii, wiele firm na całym świecie wprowadziło obowiązek pracy zdalnej.  

Home office stanie się w najbliższym czasie normą dla wielu z nas. Mimo, że wykonywanie zadań służbowych w kapciach i dresie wydaje się być przyjemną perspektywą, to może też stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie dla tych, którzy mają niewiele doświadczeń z pracą zdalną 

Mając to na uwadze, postanowiliśmy przygotować kilka porad, które przydadzą się zarówno nowicjuszom, jak i weteranom pracy z domu

PODKRĘĆ KOMUNIKACJĘ

 

Klarowna i sprawna komunikacja jest kluczem do efektywnej pracy, szczególnie gdy jesteśmy z dala od biuraOczekiwania dotyczące codziennej komunikacji powinny być jasno określone przez menedżeraJeśli jesteś członkiem mniejszego zespołu, możesz zapytać swojego przełożonego, czy nie ma nic przeciwko kilkuminutowym rozmowom na początek i koniec każdego dnia pracy. Umożliwi to sprawne wyznaczanie celów i podsumowywanie tego, co udało lub czego nie udało się zrealizować.   

 

 

TRAKTUJ HOME OFFICE JAK PRAWDZIWĄ PRACĘ

 

Fakt, że możesz przysiąść do pracy w piżamie, wcale nie oznacza, że powinnaś/powinieneś. Weź prysznic, ubierz się. Jeśli nie masz w domu przestrzeni roboczej, postaraj się ją stworzyć. Brak miejsca przystosowanego do pracy, może być przyczyną znacznego spadku wydajności.  

Zamiast więc leżeć w łóżku z laptopem, spróbuj znaleźć miejsce, które będzie namiastką przestrzeni biurowej, odizolowanej od wszelkich rozpraszaczy. Będzie to stanowiło także ważny sygnał dla pozostałych domowników, sygnał że jesteś w pracy i nie należy Ci przeszkadzać.  

 

 

WYZNACZ GRANICE

 

Jednym z najczęstszych problemów przywoływanych przez pracowników wykonujących zadania zdalnie jest brak umiejętności “wyjścia z pracy”. Wchodzenie i wychodzenie z fizycznego biura wyznacza wyraźne granice dnia roboczego. W przypadku home office dużo trudniej o stworzenie takich ram.   

Niezwykle pomocne będzie zorganizowanie sobie przestrzeni do pracy, o czym pisaliśmy w poprzednim punkcie. Ponadto, warto wyrobić w sobie nawyki rozpoczynające i kończące dzień roboczy. Sygnałem na otwarcie dnia pracy może być na przykład porządna, kilkunastominutowa kawa, na zamknięcie – choćby popołudniowe ćwiczenia. Istotne, by w trakcie dnia roboczego nie rozpraszać się zajęciami domowymi. Pamiętaj, że jesteś w pracy i nie jest to odpowiedni czas na robienie szybkiego prania, czy pieczenie ciasta.  

 

UNIKAJ POCZUCIA IZOLACJI

 

Wymuszony i nagły charakter przejścia z biura do środowiska domowego, może sprawić, że będzie trudno przyzwyczaić się do zmiany. Dodatkowo, długotrwała izolacja negatywnie wpływa na morale i wydajność.  

Dość niekonwencjonalnym, ale dobrym sposobem na zachowanie pozorów normalności będą na przykład wirtualne imprezy ze znajomymi. Wspólne jedzenie pizzy i dzielenie się koktajlami na Skype może początkowo wydawać się dziwne i nienaturalne. Pamiętajmy jednak, że wszyscy znaleźliśmy się nagle w tej samej, niecodziennej sytuacjiW grupie będzie nam nieco łatwiej przyzwyczaić się do nowych warunków.

 

NIE TRAĆ DUCHA!

 

Negatywne nagłówki, zamartwianie się o chorych i starszych bliskich, walka z atakami paniki w trakcie kupowania papieru toaletowego… To wszystko sprawia, że maile z pracy umieszczamy na drugim lub jeszcze dalszym planie.  

Warto jak najwięcej wysiłku włożyć w komunikację z kolegami z pracy, by zwiększyć szansę na wyzbycie się poczucia izolacji  

Specjaliści twierdzą, że krótki okres (od dwóch do czterech tygodni) pracy z domu w pełnym wymiarze godzin byłby ekonomicznie i personalnie bolesny, ale znośny. Dłuższy okres (od dwóch do trzech miesięcy) takiej pracy może przynieść za sobą poważne koszty, zarówno ekonomiczne jak i zdrowotne.   

Praca zdalna kryje w sobie wiele pułapek. Najważniejsze, by w tym nowym i dla wielu z nas trudnym okresinawiązywać jak najwięcej interakcji, korzystać z narzędzi umożliwiających rozmowy głosowe i wideo. Szczególnie istotne jest to dla pracowników, którzy mieszkają samotnie i mogą poczuć się znacznie bardziej odizolowani.  

Jeśli jesteś menedżerem, zadbaj o dobrą i klarowną komunikację, utrzymuj wysokie morale. Nie bój się przyznać, jeśli odczuwasz stres lub napotykasz trudności. Większość z nas odbiera zastaną rzeczywistość podobnie, szczególnie teraz. Dlatego tak ważne jest, by nie czuć się odosobnionym.  

Istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy zmuszeni do pracy w domu dłużej niż dwa, trzy tygodnie. Mając to na uwadze, jako przełożony ustal jakąś normę i zadbaj o zdrowie swojego zespołu.   

 

Autor AdP.