iPhone’y po refurbishu w dystrybucji CK MEDIATOR
iPhone’y po refurbishu w dystrybucji CK MEDIATOR

Rynek telefonów komórkowych wkracza w nową erę. Jak prognozuje raport Canalys, odchodzimy od kupowania nowych modeli, na rzecz smartfonów, które już znajdują się w obiegu. Branża, która rozwija się obecnie najszybciej w sektorze smatfonów, to urządzenia z rynku wtórnego. W Polsce, gdzie sprzedaż cały czas rośnie, zjawisko to nie jest jeszcze tak widoczne, ale szybko może się to zmienić. Między innymi za sprawą CK Mediator – dystrybutora sprzętu elektronicznego, który już niedługo będzie oferował iPhone’y przywracane do stanu nowości przez francuską firmę Remade. W ofercie dostępne będą w pełni sprawne telefony objęte dwuletnią gwarancją, a na dodatek zauważalnie tańsze.

Skomplikowany proces refurbishu

Francuscy specjaliści do perfekcji opanowali proces odnawiania telefonów. Założona w 2011 roku firma, zajmująca się naprawianiem i odświeżaniem sprzętów elektronicznych stała się liderem we Francji, a obecnie znajduje się na dobrym kursie, żeby podbić całą Europę. Warto zauważyć, że Remade wyczuł idealny moment, by wkroczyć na rynek – w pierwszym kwartale 2018 roku sprzedaż nowych telefonów w Europie Zachodniej zmalała aż o 13,9%, a jednocześnie na całym świecie wzrosła sprzedaż telefonów z drugiej ręki. Przyczyn można upatrywać między innymi w wysokich cenach nowych smartfonów i spowolnieniu rozwoju technologicznego na rynku urządzeń mobilnych.

Proces refurbishu każdego telefonu obejmuje między innymi: identyfikację potencjalnych usterek, demontaż i sprawdzenie poprawności działania każdego komponentu, odbudowę ekranu, anodyzację – czyli uzupełnienie ubytków obudowy wraz z ponownym kolorowaniem, diagnozę i ewentualną wymianą płyty głównej oraz wgranie i aktualizację najnowszego dostępnego oprogramowania. Następnie telefony są wielokrotnie testowane, a na koniec certyfikowane.

W każdym iPhonie sprawdzeniu poddawane jest ponad trzydzieści elementów: głośniki, bateria, kamery przednie i tylne, lampa błyskową, ekran, montowanie podzespołów, ewentualna korozja, numer IMEI, złącza słuchawkowe, dźwięk stereo słuchawek, mikrofony: główny, drugi oraz trzeci, przycisk główny (home), przycisk zasilania, przycisk wyciszania, przyciski głośności, ekran, złącza USB, złącza odpowiadające za ładowanie i komunikację USB, akcelerometr, żyroskop, Bluetooth, Wi-Fi, czujnik światła, barometr, czujnik zbliżenia oraz czytnik kart SIM.

4.jpg

Przede wszystkim jakość!

Jak podkreśla prezes CK Mediator, Dariusz Grabowski: Sprowadzając do Polski markę Remade, kierowaliśmy się przede wszystkim jakością odnowionych produktów. Zależało nam na tym, żeby dystrybuowane telefony były najwyższej jakości, a klienci nie mieli wrażenia, że nabyty przez nich produkt ma jakieś defekty. Dlatego też każdy z iPhone’ów posiada dwuletnią gwarancję oraz deklarowaną naprawę w ciągu trzech dni lub wymianę na nowe urządzenie.

Telefony oferowane w dystrybucji CK Mediator będą posiadały klasę jakości A+, co oznacza, że będą najwyższej możliwej jakości wśród urządzeń odnawianych. Ponadto zostaną dostarczane w oficjalnym opakowaniu Remade oraz z pełnym pakietem nowych akcesoriów: ładowarką, słuchawkami oraz kablem komunikacyjnym.

3.jpg

Krok w dobrą stronę?

Niewątpliwie decyzja o wprowadzeniu na polski rynek francuskiego giganta odnowionych iPhone’ów może być odebrane jako duża niespodzianka. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że prognozy branżowe przewidują utrzymanie wzrostu na rynku telefonów wtórnych, który do 2022 roku ma być wart ponad 50 miliardów dolarów – w 2017 r. jego wartość wynosiła trochę ponad 19 miliardów dolarów. Taki kierunek rozwoju nie jest zaskakujący, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę współczesne tendencje: ograniczenie marnowania elektroniki, bardzo wysokie ceny nowych telefonów, wolniejszy rozwój technologii mobilnych oraz zwiększony popyt gospodarek rozwijających się.