Etui, case’y, folie, nakładki… – czyli jak zabezpieczyć smarfon przed uszkodzeniami zewnętrznymi
Etui, case’y, folie, nakładki… – czyli jak zabezpieczyć smarfon przed uszkodzeniami zewnętrznymi

Jednym z podstawowych zagrożeń, na jakie narażone są telefony komórkowe, jest ryzyko uszkodzenia wskutek upadku, zalania, wstrząsów czy innych czynników. Defekt może dotyczyć ekranu, podzespołów telefonu, gniazd, klawiatury lub głośnika. Jak zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniem? Poniżej przedstawiamy kilka prostych rozwiązań, które warto wypróbować, by uchronić smartfona przed przypadkowym upadkiem, zarysowaniem lub zalaniem.  

 

Kiedy  nasz smartfon jest bardziej niż zwykle narażony na uszkodzenia obudowy, najlepiej rozważyć kupno etui na telefon.  Powinno się  przede wszystkim dopasować je do swoich preferencji. Na rynku znajdziemy naprawdę ogromny wybór produktów takich jak: 

  • Nakładki  – prosta konstrukcja, a zarazem bardzo skuteczna. Chronią zarówno tył smartfona jak i boki. Większość ma wysunięte krawędzie najeżdżające na ranty ekranu. Dzięki temu nie ma on bezpośredniego kontaktu z podłożem w trakcie upadku. Wykonywane z elastycznych materiałów jak silikon, guma, TPU. Znajdziemy je także w bardziej sztywnych i twardszych wariantach chociażby wykonane z carbonu, plastiku czy nawet drewna.
     
  • Case z klapką  –  naprawdę funkcjonalne etui. Chroni nasz telefon, w całości go osłaniając. Klapka na końcu posiada magnes, dzięki czemu nie otworzy się przypadkowo. W środku znajduje się często miękki materiał, który chroni ekran przez zarysowaniem. Przeważnie posiadają także dodatkowe kieszonki pod klapką. Możemy do nich schować drobne przedmioty takie jak dokumenty, czy karty kredytowe. 
  • Połączenie szkła i etui  – jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań. Z przodu i z tyłu urządzenia znajdziemy szkło hartowane. Zaś po bokach znajduje się bumper, składany za pomocą silnych magnesów. Całość pozwala cieszyć się wyglądem telefonu, jednocześnie całkowicie go zabezpieczając. Z jego pomocą nie straszne nam będą upadki, czy dodatkowe koszty ochrony ekranu. 
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim – na sam koniec zostawiliśmy wyjątkowo wytrzymałe rozwiązania. “Pancerne” etui cieszą się popularnością za sprawą swoich właściwości ochronnych. Producenci używają sztywnych i trwałych materiałów bądź tych elastycznych, stosując grubsze warstwy. Jednym z ciekawszych wyborów jest wyżej wspomniany carbon. Tworzy się z niego wiele produktów, które mają być lekkie i wyjątkowo wytrzymałe zarazem. Do wyboru jest naprawdę wiele opcji, więc bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Takie etui można też zastosować jako modny dodatek dzięki ciekawemu designowi. 

 

 

 

Kolejne z niebezpieczeństw, jakie trzeba brać pod uwagę to zalanie wodą. Na szczęście coraz częściej spotyka się na rynku wodoszczelne obudowy. Ich wysoką jakość potwierdzają certyfikaty, takie jak IP67 czy IP68. Kod IP definiuje stopień ochrony zapewniany przez obudowę przed wodą i wnikaniem obcych ciał stałych. Standardowo używa się sześciostopniowej skali dla informacji o ciałach stałych i dziewięciostopniowej w wypadku wody. Znaczna ochrona telefonu przed uszkodzeniem tymi czynnikami występuję już przy oznaczeniu IP57. Sprzęt z taką obudową jest zabezpieczony przed pyłem i skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie – do 30 min. na głębokości 1 m Poza amortyzacją wstrząsów, etui do ochrony telefonu może chronić także przed innymi rodzajami wypadków. Dodatkowe zabezpieczenia gwarantują także pyłoszczelność sprzętu 

 

 

 

 

Jednym z najczęstszych wypadków, jakie mogą przydarzyć się smartfonom, jest zarysowanie lub rozbicie ekranu. Aby temu zapobiec, warto wyposażyć telefon w zabezpieczenia. takie jak:  

  • Szkło hartowane chroni przedni panel telefonu podczas upadku. Ich wytrzymałość określa zazwyczaj dziesięciostopniowa skala. Im jej wartość jest wyższa, tym lepiej. Dla ochrony smartfonów polecamy szkła o twardości od 7H wzwyż, które powinny być odporne np. na zrysowania kluczami czy monetami. W razie upadku telefonu szkło może się stłuc (materiały o dużej twardości są kruche), jednak powinno ochronić wyświetlacz. Jego montaż nie powinien nastręczyć Ci problemów. W przeciwieństwie do folii, pod szkłem nie gromadzą się pęcherzyki powietrza.  
  • Folie ochronne – Ich zaletą z pewnością jest mała widoczność. Dzięki  niewielkiej grubości, jest niewyczuwalna i prawie nie widoczna. Dobrej jakości produkt nie zmienia kwestii wizualnych telefonu i jego funkcjonalności. Te gorsze niestety mogą pogorszyć widoczność obrazu. Idealne rozwiązanie do telefonów z dobrymi, podstawowymi szkłami. W takim przypadku cieniutka folia ochroni je przed zarysowaniami. Nie sprawdzi się jednak zbyt dobrze przy upadkach i uderzeniach. 

 

Firma Nillkin oferuje  szeroką gamę produktów, które mają za zadanie chronić nasz telefon.  W sprzedaży jest wiele rodzajów case’ów. Między innymi można znaleźć gumowe bądź skórzane nakładki, czy case’y z klapką, oferujące różne funkcjeDodatkowo w ofercie są także szkła bądź folie ochronne na ekran. Produkty te można znaleźć między innymi w sklepie internetowym funtech.pl  

 

WoJ