Dlaczego warto kupić hulajnogę elektryczną?
Dlaczego warto kupić hulajnogę elektryczną?

Skutery elektryczne są lekkie, praktyczne, łatwe w prowadzeniu, a w niektórych przypadkach mogą sprawić, że będziesz poruszać się jeszcze szybciej niż samochód. Jednak pomimo tego, że brzmią tak idealnie, mają pewne wady. Ten artykuł przygotowaliśmy, aby pomóc ci zdecydować, czy powinieneś kupić skuter elektryczny, czy nie.

Hulajnogi elektryczne to bardzo skuteczny sposób poruszania się po mieście. Można uniknąć korków, koszt jest znacznie mniejszy niż w przypadku samochodu lub motocykla i ogólnie przyjemnie się nimi poruszać.

Są  one zaprojektowane w taki sam sposób jak motocykl i mają różne formy: od posiadających siodełko do tych, z których korzysta się w pozycji stojącej.

Historia skuterów elektrycznych jest dłuższa niż mogłoby się wydawać. Sięga 1895 roku, kiedy to został złożony pierwszy patent na hulajnogę silnikową. Pierwszy komercyjnie produkowany skuter elektryczny został wyprodukowany przez Peugeota i nazwany Scoot’Elec.

Teraz mamy do dyspozycji wszelkiego rodzaju skutery elektryczne, niektóre o wadze poniżej 25 kilogramów, o zasięgu do 120 kilometrów i prędkości do 75 kilometrów na godzinę.

 

Po co wracamy do patentów sprzed lat?

Hulajnogi elektryczne to już wiekowy wynalazek. Dlaczego do niego wracamy? Czy samochody i transport publiczny nie są wystarczająco szybkie i tanie?

Samochód jest świetny na duże odległości, ale słabo spisuje się w zatłoczonych miastach. W większości samochodów znajduje się jedynie kierowca, auto zajmuje dużo miejsca i często trudno znaleźć miejsce parkingowe.

Wady samochodów w mieście:

– Korki (ten powód powinien wystarczyć)

– Zanieczyszczenie

– Zajmują dużo miejsca

– Trudno znaleźć miejsce parkingowe

Transport publiczny może być świetną opcją w zatłoczonych miastach i może być lepszy niż sam samochód. Większość miast ma specjalne pasy dla autobusów i kolei miejskich, dzięki czemu można dotrzeć do celu szybciej niż w przypadku konwencjonalnego samochodu.

Wady transportu publicznego:

– Musisz zsynchronizować swój harmonogram z rozkładami jazdy, a poprzez wzmożony ruch miejski jak i inne czynniki przyjazdy autobusów, czy pociągów bywają z nimi niezgodne.

– W większości przypadków trzeba się najpierw dostać na przystanek  autobusu, kolei, tramwaju itp., co również może być czasochłonne.

– Często komunikacja miejska bywa zatłoczona, a podróżowanie nią mało komfortowe.

Tradycyjne rowery oferują przewagę nad skuterem elektrycznym. Ponieważ często spędzamy prawie cały dzień pracy w pozycji siedzącej, wykonanie małego ćwiczenia może poprawić nasze zdrowie i polepszyć samopoczucie. Czy nie byłoby świetnie połączyć przyjemne z pożytecznym i chwilę poćwiczyć w drodze do pracy? Cóż, jeśli jednak do pracy masz nieco dalej i nie masz super kondycji? Przyjeżdżasz do pracy trochę umęczony i spocony.

Skutery elektryczne (hulajnogi) rozwiązują ten problem, ponieważ w zasadzie nie wymagają podejmowania jakiegokolwiek wysiłku. Do miejsca docelowego dotrzesz „świeży”, co w niektórych przypadkach może być ogromną przewagą nad rowerami. Jeśli twoja praca wymaga noszenia np. garnituru, trudno byłoby poruszać się w nim na rowerze.

Hulajnogi elektrycznej można używać na dwa sposoby:

  1. Jako dodatkowego pojazdu dojazdowego

Wyobraźmy sobie, że pracujesz w zatłoczonym obszarze miasta. Spędzasz dużo czasu w korkach, z trudem znajdujesz pobliskie miejsce parkingowe. Jeśli masz skuter elektryczny, twój problem można rozwiązać. Po prostu dojedź do najbliższego możliwego miejsca parkingowego w pobliżu pracy. Skuter elektryczny posiada możliwość złożenia i przewożenia np. w bagażniku samochodu, tak więc resztę trasy do pracy możesz pokonać na hulajnodze.

W ten sposób unikniesz i korka, i problemu z miejscem parkingowym.

  1. Jako docelowego środka transportu

Można ich używać jako docelowego środka transportu do pracy lub szkoły, ale istnieją pewne ograniczenia w tym zakresie. Jednym z nich jest zasięg baterii. Jeśli masz więcej niż 5-10 kilometrów do pokonania, będziesz potrzebować droższej wersji z bardziej wydajnym akumulatorem. Dlatego przy zakupie hulajnogi należy przede wszystkim brać pod uwagę jej zasięg.

W przeszłości hulajnogi zasilane były paliwem, teraz korzysta się w zasadzie wyłącznie z zasilana elektrycznego, co w znacznym stopniu ogranicza hałas, umożliwia większą efektywność energetyczną i wymaga znacznie mniej konserwacji.

Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej ma w swojej kolekcji tę elektryczną hulajnogę z 1918rhttps://www.smithsonianmag.com/history/motorized-scooter-boom-hit-century-dockless-scooters-180971989/

 

Zalety skuterów elektrycznych

Lekkie i praktyczne

Skutery elektryczne są lekkie i praktyczne. Można już kupić hulajnogi elektryczne o wadze poniżej 10 kg, ale większość to średnio około 15-20 kg w zależności od modelu i rozmiaru baterii. Jeśli wybierzesz składaną wersję może się to okazać bardzo praktyczne. Składanie zajmuje dosłownie 3 sekundy a urządzenie zmieści się pod twoim biurkiem. Możesz je zabrać ze sobą do pracy lub szkoły, nie ma potrzeby zostawiania ich na zewnątrz. Jest to niewątpliwa przewaga skutera elektrycznego nad rowerem tradycyjnym lub elektrycznym.

Nie potrzeba konserwacji

Skuter elektryczny (hulajnoga) nie wymaga wiele konserwacji, a właściwie prawie żadnej. Musisz upewnić się tylko, że śruby są dobrze dokręcone, raz w miesiącu nasmarować je w razie potrzeby. Ale to wszystko, chyba że niektóre części się zepsują. Z doświadczenia użytkowników wynika, że ​​jeśli zainwestujesz w wysokiej jakości skuter elektryczny, części są niezawodne. Nawet jeśli musisz zmienić koło, światło, oponę lub zepsuty błotnik, to nic w porównaniu z kosztami posiadania samochodu.

Samochody wymagają wymiany oleju, opon, klocków hamulcowych, filtrów paliwa i naprawy uszkodzonych części. Wszystko to może podnieść koszt na kilometr, ponieważ części samochodowe są drogie i trudne do samodzielnej wymiany.

Hulajnogi w porównaniu do samochodu są niedrogie, a ich obsługa jest (prawie) darmowa. Możesz kupić porządną hulajnogę już za nieco ponad 1000 zł.

Koszt za kilometr

Skuter elektryczny ma niewiarygodnie niski koszt za kilometr. Jak powiedzieliśmy powyżej, wymaga niewiele konserwacji w porównaniu do samochodu.

Szybkość

Skutery elektryczne są dość szybkie. Są w stanie zapewnić taką samą prędkość jak tradycyjny rower lub rower elektryczny.

Bez wysiłku

Dyskutowaliśmy o lekkich i praktycznych aspektach składanego skutera, ale jest jeszcze jedna ogromna zaleta. Możesz dojechać do biura, bez nakładu pracy własnych mięśni.

Eko

Może to nie dotyczyć bezpośrednio Ciebie, ale jeśli wszyscy zaczniemy używać elektrycznych środków transportu, doprowadzi to do oczyszczenia powietrza i środowiska. Samochody, motocykle i klasyczne skutery zanieczyszczają powietrze, co można zaobserwować w zatłoczonych miastach. Jakość powietrza jest tam bardzo niska.

Jeśli nie masz samochodu, skuter elektryczny może być dobrym rozwiązaniem, aby dopełnić pierwsze lub ostatnie kilometry publicznym środkiem transportu.

Wybierając ekologiczny pojazd, pomożesz utrzymać czyste powietrze w miastach.

Zabawa

Chyba nie ma osoby, która nie lubi jazdy hulajnogą. Oczywiście, początki nie dla wszystkich są łatwe,  ale poczucie wolności i świeżego powietrza szybko to rekompensują.

Dodatkowo, jeśli dłuższe stanie Cię męczy, to możesz zaopatrzyć się w model z siedziskiem.

 

Wady skuterów elektrycznych

Cena

Cena jest główną przeszkodą dla wielu z nas. Skutery elektryczne są dość drogie, szczególnie te wysokiej jakości. Przyczyną wysokiej ceny jest bateria. Baterie są drogie i trudne w produkcji, więc skutery, które oferują duży zasięg, będą stosunkowo drogie.

Jeśli nie masz jeszcze samochodu, pomysł na skuter elektryczny wydaje się bardziej logiczny. Jeśli masz już samochód i płacisz wszystkie podatki i koszty utrzymania, za hulajnogę możesz kupić sporo paliwa.

Krótka droga do pracy

Jeśli do pracy masz niewielką odległość do pokonania, zawsze możesz przejść tę odległość na piechotę, więc zakup drogiego skutera elektrycznego nie ma większego sensu. Ponadto, rezygnując z codziennego spaceru na rzecz dojazdów stracisz pretekst do rozruszania mięśni.

Długa droga do pracy

Jeśli masz do pokonania zdecydowanie dłuższy odcinek, samochód może być bardziej niezawodną i szybką alternatywą niż hulajnogi elektryczne. Ale jeśli pracujesz w zatłoczonym miejscu, sensownym może być zakup skutera elektrycznego jako pojazdu dojazdowego.

Czy zatem powinieneś kupić elektryczną hulajnogę?

Jeśli jedno z poniższych stwierdzeń jest zgodne, to znaczy że powinieneś ją mieć:

– pracujesz w zatłoczonym mieście i użyjesz jej jako pojazdu dojazdowego;

– masz do miejsca pracy /szkoły odległość do 5 km i chcesz dojeżdżać całą drogę;

– mieszkasz w sprzyjającym środowisku (bez długich sezonów zimowych, które nie są zalecane dla skuterów elektrycznych, dużo deszczu, śniegu, itp.)

– chcesz szybko poruszać się po mieście i unikać korków.

 

Wskazówki praktyczne

Czy warto kupić używaną hulajnogę?

Nie zaleca się kupowania używanej hulajnogi, chyba że masz pewność co do jej pochodzenia, ma ona niewielki przebieg, a sprzedawca jest godny zaufania. Ogromną część ceny skutera stanowi jego bateria. Jeśli hulajnoga ma wysoki przebieg, może to oznaczać, że niebawem będzie wymagała wymiany baterii! W takiej sytuacji korzystniej kupić nowy sprzęt.

Jaki skuter kupić?

Naszą wskazówką jest kupowanie urządzeń zgodnie z potrzebami i zasobami portfela. Pamiętajcie, że nie zawsze droższe oznacza lepsze. Szukajcie takich producentów, którzy cieszą się zaufaniem konsumentów, a parametry ich produktów spełniają wasze potrzeby. Ważne, aby były dostępne części zamienne i serwis.

Gdzie mam jeździć na hulajnodze?

Skuterami elektrycznym można poruszać się po drogach i ścieżkach rowerowych. W zależności od lokalnych przepisów i regulacji istnieją wyjątki od tej reguły, ale najczęściej chodniki są zbyt małe i przeznaczone wyłącznie dla pieszych.

Jak szybki jest skuter elektryczny?

Zwykle skutery elektryczne mają maksymalną prędkość między 20-30 km/h. Oczywiście, istnieją także skutery wysokiej jakości, mogące osiągnąć prędkość nawet 80 km na godzinę.

Czy mogę jeździć na nim w deszczu lub śniegu?

Krótka odpowiedź brzmi:

– można jeździć na hulajnodze elektrycznej w lekkim deszczu

– nie zaleca się jazdy na śniegu.

 

Wniosek

Skutery elektryczne mają i zalety i wady. W zależności od konkretnej sytuacji możesz sam zdecydować, czy powinieneś kupić skuter elektryczny, czy nie. Według naszych obserwacji i testów wynika, że skutery elektryczne są przydatne na dystansach do 8 km lub jako pojazd dojazdowy.

 

 

Autor PaG.