Co to jest smartwatch? – Wszystko, co musisz wiedzieć o smartwatch`ach.
Co to jest smartwatch? – Wszystko, co musisz wiedzieć o smartwatch`ach.

Smartwatch to przenośne urządzenie zaprojektowane do noszenia na nadgarstku. Podobnie jak smartfony – stosują one ekrany dotykowe, oferują aplikacje i często rejestrują tętno oraz inne parametry życiowe. 

Modele takie jak Apple Watch and Wear (wcześniej Android Wearprzekonały konsumentów do małego komputera noszonego na nadgarstku. Ponadto urządzenia te dodatkowo zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu, często współpracują z innymi urządzeniami, dając połączeniu doskonałe narzędzia pomocnicze dla każdego sportowca jak i amatora dopiero co rozpoczynającego przygodę ze sportem lub aktywnością.

 

KRÓTKA HISTORIA 

 

 

Podczas gdy zegarki cyfrowe istnieją już od dziesięcioleci (opcje takie jak kalkulatory i konwertery funkcjonują w zegarkach już od dawna) dopiero w 2010 roku firmy technologiczne zaczęły wypuszczać zegarki o możliwościach zbliżonych do smartfonów. 

Apple, Samsung, Sony i inni wielcy gracze na rynku technologicznym oferują profesjonalny i wyspecjalizowany sprzętjednak mniejsze firmy wcale nie pozostają za nimi daleko w tyle. Kiedy Pebble ogłosił swój pierwszy smartwatch w 2013 roku, zebrał świetne recenzje i wszedł na rynek z ponad 1 milionem sztuk. 

Jednocześnie postęp w miniaturyzacji otworzył drzwi dla innych rodzajów inteligentnych zegarków. Firmy takie jak Garminczy Fenixpołączyły wytrzymałość z wyposażeniem swoich produktów w całą masę czujników i trackerów umożliwiających i ułatwiających nawigację np. w trakcie podróży, czy pieszych wycieczek, a Suunto z kolei przygotowało zegarki przeznaczone do nurkowania, które są w stanie przez długi czas wytrzym wysokie ciśnienie na znacznych głębokościach. 

 

DO CZEGO SŁUŻY SMARTWATCH? 

 

 

Większość smartwatchy – bez względu na to, czy są przeznaczone do codziennego użytku (jak w Apple Watch), czy do określonych celów (jak w Garmin Fenix) – oferują pakiet standardowych funkcji: 

Powiadomienia: smartfony wyświetlają powiadomienia o ważnych wydarzeniach lub działaniach. Rodzaje powiadomień różnią się; urządzenia podłączone do smartfona mogą po prostu dublować powiadomienia telefonu na nadgarstku, inne zaś wyświetlają powiadomienia, które może dostarczyć tylko urządzenie założone na rękę. Na przykład najnowszy zegarek Apple Watch zawiera czujnik upadku. Jeśli upadniesz podczas noszenia urządzenia, zegarek planuje twój kolejny ruch. Jeśli go nie wykryje, wyśle ​​serię eskalacyjnych powiadomień. W przypadku braku odpowiedzi zegarek przyjmie, że jesteś ranny i powiadomi odpowiednie służby w Twoim imieniu. 

Aplikacje: Oprócz wyświetlania powiadomień z telefonu, smartwatch jest przystosowany do preferencji użytkownika, a aplikacje do ich przeznaczenia. Np. smartwatche do uprawiania turystyki pieszej lub nurkowania, obsługują tylko te aplikacje, których potrzebują zgodnie z ich przeznaczeniem, bez możliwości dodawania innych aplikacji, inne zaś, bardziej uniwersalne urządzenia dają możliwość update’u o coraz to nowe. 

 

Zarządzanie multimediami: większość smartwatchy sparowanych ze smartfonami może zarządzać odtwarzaniem multimediów. Na przykład, gdy słuchasz muzyki na iPhonie za pomocą Apple AirPods, możesz użyć Apple Watch do zmiany głośności i utworów. 

Odbieranie wiadomości głosowychzapewne każdy z nas pamięta stare filmy szpiegowskie, w których bohater używał zegarka jako telefonu. Nowoczesne smartwatche z systemem operacyjnym watchOS lub Wear OS obsługują dyktowanie głosowe. 

Śledzenie kondycji: jeśli jesteś zapalonym sportowcem, specjalna opaska fitness jest prawdopodobnie lepszym wyborem niż smartwatch. Mimo to wiele smartwatchy zawiera monitor pracy serca i krokomierz, które pomagają śledzić treningi. 

GPS: większość smartwatchy zawiera GPS do śledzenia Twojej lokalizacji lub otrzymywania alertów dotyczących konkretnej lokalizacji. 

Wysoka żywotność baterii: nowoczesne smartwatche wyposażone są w baterie, które umożliwiają wystarczająco długi czas normalnego użytkowania urządzenia. Zużycie baterii jest oczywiście różne; Apple Watch zwykle pobiera 18 godzin normalnego użytkowania na jednym ładowaniu, podczas gdy Pebble ma dwa lub trzy dni. 

 

RODZAJE SMARTWATCH’Y 

 

 

Ogólnie rzecz biorąc, smartwatche zajmują dwie nisze na rynku produktów dedykowanych. Po pierwsze, smartwatch ogólnego przeznaczenia – taki jak Apple Watch i większość urządzeń Wear OS zasilanych przez Google – łączy formę i funkcjonalność. Zostały zaprojektowane tak, aby zastępować mechaniczne zegarki na rękę i są w dużym stopniu zależne od smartfonaNależy myśl o nich jako o urządzeniu wspierającym twój telefon, który po prostu trzyma się na nadgarstku. 

Zegarek Apple: zaprojektowany i sprzedawany przez Apple 

Zegarki Wear OS: zaprojektowane i sprzedawane przez wielu dostawców, korzystających z systemu operacyjnego Wear OS firmy Google. 

Zegarki Tizen: zastrzeżony system operacyjny zaprojektowany przez firmę Samsung dla popularnej linii smartwatche Galaxy 

Druga nisza obejmuje urządzenia specjalne, przeznaczone do szczególnych zastosowań takich jak fitness, turystyka, nurkowanie i inne. Urządzenia te często oferują bardziej niezawodne wersje monitora aktywnościtraci jednak przy łączeniu tych funkcji ze smartfonem. 

 

Przykłady tych specjalistycznych urządzeń obejmują: 

 

Zegarki turystyczne: przeznaczone do zdalnej podróży, z trwałym czasem pracy baterii, śledzeniem GPS i nawigacją, podstawowymi parametrami i prognozowaniem pogody. Często zaprojektowany z myślą o zwiększonej wytrzymałości w celu ochrony przed uderzeniami, kurzem i wodą. Przykłady obejmują Garmin Fenix ​​5 PlusSuunto 9 Baro i TomTom Adventurer. 

Zegarki do nurkowaniaDescent Mk1 Suunto DX, czy Garmin oferują pomiar głębokości, czas nurkowania (wskazuje przy tym np. zawartość tlenu w butlach), temperaturę i inne ważne wskaźniki. 

Zegarki dla pilotówD2 Delta PX firmy Garmin oferuje puls mierzony na nadgarstku, dziennik aktywności, ruchomą mapę zasilaną GPS i pogodę NEXRAD. 

 

WZROST ZAINTERESOWANIA NA RYNKU 

 

 

Wygląda na to, że na koniec 2010 roku gwałtownie wzrosła krzywa zainteresowania użytkowników na rynku globalnym urządzeniami dedykowanymi. Dane ze Statista pokazują, że sprzedaż wzrosła z 5 milionów sztuk na całym świecie w 2014 roku do szacowanych 141 milionów w 2018 roku. Udział Apple’a w rynku wzrósł z 13 procent do 17 procent w porównaniu z drugim kwartałem roku 2017 do tego samego okresu w 2018 roku; Apple odnotowało roczny wzrost o ponad 38 procent w przypadku Apple Watch Series 3 – pomimo tego, że seria 4miała już w perspektywie przygotowane ważne aktualizacje. W tym samym okresie specjaliści, tacy jak Garmin, odnotowali wzrost o 4,1 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy dostawcy wyłącznie dla urządzeń fitness, takich jak Fitbit, odnotowali prawie 22-procentowy wzrost sprzedaży.

 

WoJ