Co będzie modne w 2018 – trendy w elektronice użytkowej
Co będzie modne w 2018 – trendy w elektronice użytkowej

Regularnie zmieniają się trendy w dziedzinie elektroniki użytkowej. Jednocześnie wymagania samych użytkowników nie są stałe i ulegają również wpływowi nowych propozycji poszczególnych producentów. Co będzie jednak w szczególności modne w 2018 roku?

Asystent głosowy

Obecnie każdy producent stara się już oferować urządzenia właśnie z asystentem głosowym. O ile to rozwiązanie wciąż nie wspiera wielu języków, często także polskiego, o tyle świetnie prezentuje się na papierze i pozwala zapoznać się najnowszą generacją algorytmów sztucznej inteligencji. Te, w ciągu ostatnich kilku lat, zostały diametralnie poprawione.

Po pierwsze są one fundamentalnym elementem inteligentnych głośników. Te urządzenia cieszą się już ogromną popularnością w USA i moim zdaniem wkrótce w kolejnych krajach zaczną zdobywać kolejne miliony użytkowników, ponieważ pozwalają nie tylko odtwarzać muzykę, ale również pełnić rolę dodatkowej pary oczy i uszu na szybko zmieniający się świat. Nie bez znaczenia pozostaje to, że pozwalają w prosty sposób dowiedzieć się na temat prognozy pogody czy znaleźć przepis.

Po drugie procesory w smartfonach zaczynają być na nie nastawione. Apple, Samsung, Qualcomm, Mediatek – każda firma akcentuje w swoich SoC wsparcie dla rozwiązań wykorzystujących SI. W tym przypadku chodzi jednak nie tylko o asystentów. Również przy fotografowaniu, tj. rozpoznawaniu obiektów oraz kadrów, okazują się być niezastąpione.

Po trzecie stanowią przełomowe wydarzenie w budowaniu ery Internetu Rzeczy.

Bezpieczeństwo

Sami klienci dostrzegają także rosnące zagrożenia cybernetyczne. Zaczynam dostrzegać zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa w sieci oraz tym, jakie konkretnie zabezpieczenia oferuje dane urządzenie. W odpowiedzi na te wymagania pojawiają się kolejne modele, szyfrujące dane czy korzystające nawet z technologii blockchain. Jednocześnie poszukuje się kolejnych skanerów biometrycznych. To właśnie te czytniki oferują najwyższy poziom, pozwalając na szybkie odblokowanie smartfona czy laptopa. Oprócz tradycyjnych, pojemnościowych skanerów linii papilarnych, pojawią także ultradźwiękowe, a rozwijane będą te rozpoznające twarz oraz tęczówkę oka.

Dużo powierzchni dotykowej

W przypadku wszystkich urządzeń, które nie są obsługiwane w głównej mierze głosem, liczy się teraz możliwie jak największy ekran czy nawet ekrany. Niezależnie, czy mówimy tu o smartfonach, tabletach, laptopach, hybrydach czy systemach multimedialnych w samochodach – wszędzie kładzie się nacisk na dodatkowe cale w przekątnych wyświetlaczy.

ulefone mix 2

W tym roku trend ten się nasili. Jednocześnie telefony będą jeszcze bardziej rosnąć, na co pozwoliło przejście na proporcje 18:9. Warto wspomnieć, że Xiaomi Mi Max 3 ma zaoferować już panel wielkości 7 cali. Cóż, podział na smartfony i tablety powoli się zaciera i te pierwsze zaczynają wchłaniać dotychczas wyższy segment.

Krok w stronę rewolucji?

2018 rok nie przyniesie rewolucyjnych zmian czy nagłego zainteresowania użytkowników konkretną technologią. Zauważymy jednak zwrot w stronę sztucznej inteligencji, która będzie pełniła coraz większą rolę w naszym życiu.