BEZPRZEWODOWA KAMERA EC4 OD IMILAB
BEZPRZEWODOWA KAMERA EC4 OD IMILAB

Przetestowaliśmy już kilka kamer marki IMILAB, zarówno tych wewnętrznych, jak również zewnętrznych. Platforma EC proponuje nowość w postaci modelu EC4. Jest to zewnętrzna, bezprzewodowa kamera zasilana bateryjnie, następca popularnego modelu EC2. IMILAB EC4 to nowa, bezprzewodowa kamera zewnętrzna o rozdzielczości 2,5K, która zachwyca nowoczesnym designem, i długą żywotnością baterii.

PROJEKT

 

W porównaniu z poprzednim modelem EC2, otrzymaliśmy bardziej nowoczesny i bardziej dopracowany projekt. Aparat został nieco skrócony, rozbudowany i nadano mu zaokrąglone kształty z błyszczącym wykończeniem. Zmianie uległa również bramka, potrzebna do podłączenia kamery. Jest nieco większa i ma orientację pionową.

Zarówno kamera jak i bramka wykonane są z wysokiej jakości tworzywa, a wszystkie części pasują do siebie idealnie.  Choć design to sprawa subiektywna i każdy lubi coś innego, to zaryzykujemy stwierdzenie, że pod względem wizualnym model ten prezentuje się naprawdę świetnie.

 

UKŁAD

 

 

 

Oprócz obiektywu szerokokątnego sama kamera IMILAB EC4 posiada duży czujnik PIR do wykrywania ruchu, sygnalizacyjną diodę LED, a także diodę świecącą w ciemności. Na dole znajdziemy przycisk zasilania oraz port micro USB do ładowania baterii w aparacie. Port ładowania jest doskonale chroniony przed wodą i brudem dzięki gumowej osłonie.

Bramka służąca do podłączenia kamery z siecią ma tym razem orientację pionową i zawiera głośnik, przycisk alarmu, przycisk resetowania i trzy porty. Port USB służy do ładowania kamery, port Ethernet służy do podłączenia do sieci, a trzeci to port zasilania, przez który łączy się z siecią elektryczną. Z przodu znajduje się również dioda sygnalizacyjna stan bramki, a z boku gniazdo na kartę MicroSD.

W podstawowym pakiecie znajduje się jedna kamera, ale istnieje możliwość podłączenia większej liczby kamer do bramki. Ciekawym akcesorium, które można dokupić, jest panel słoneczny. Przy jego optymalnym użyciu nie trzeba ładować kamery.

 

MONTAŻ

 

Instalacja kamery IMILAB EC4 jest bardzo prosta, a opakowanie zawiera wszystko, czego potrzeba do montażu (z wyjątkiem śrubokrętu). Ponieważ wraz z aparatem dołączona jest naklejka, jest możliwość przyklejenia lub przykręcenia gdzieś podstawy aparatu. Następnie wystarczy przymocować aparat do metalowego pręta za pomocą gwintu i włożyć go do statywu wraz z uchwytem.

Następnym krokiem jest prawidłowe ustawienie bramki. Zgodnie z instrukcją najlepiej umieścić go tuż obok routera. Podczas pierwszej konfiguracji wymagane jest połączenie przewodowe z routerem, ale ponieważ bramka ma również WiFi, może później połączyć się bezprzewodowo. Bramka włączy się automatycznie po podłączeniu do sieci, ale kamerę należy włączyć przyciskiem na dole.

 

APLIKACJA IMILAB HOME

 

 

Aplikacja wyszukuje znajdującą się w pobliżu kamerę, a następnie poprosi nas o dodanie bramki. Cały proces dodawania bramki jest przetworzony w aplikacji i uzupełniony obrazami, dzięki czemu jest to bardzo proste i intuicyjne. Po podłączeniu bramki do routera proces parowania odbywa się automatycznie i nie trwa dłużej niż kilka minut.

Równie proste jest podłączenie kamery do bramki. Polega na znalezieniu bramki, a następnie połączeniu się z jej siecią Wi-Fi. W ostatnim kroku testowana jest jakość sygnału między kamerą a bramką. Aplikacja oferuje również wybór trybu monitoringu – nagrywanie natychmiastowe po wykryciu ruchu, nagrywanie tylko w przypadku dłuższego przebywania osoby w polu widzenia kamery lub wyłączenie monitoringu.

Na tym etapie parowanie z aplikacją jest zakończone, a aparat jest gotowy do użycia. Choć cały proces trwa nieco dłużej ze względu na konieczność sparowania dwóch urządzeń, wszystko jest naprawdę bardzo proste.

 

JAKOŚĆ OBRAZU

 

Środowisko kamery w aplikacji jest niemal identyczne z tym, do czego przywykliśmy przy starszej wersji EC2. Nieco denerwujący jest moment otwierania aplikacji, podczas którego wyświetlana jest początkowa grafika, którą na szczęście można pominąć. Przy każdym otwarciu aplikacja oferuje nam również darmową chmurę na 3 miesiące.

Główny ekran aparatu zawiera podgląd transmisji na żywo, pod którym znajdziemy kilka przycisków o różnych funkcjach – jakość obrazu (SD, HD i 2,5K), włączanie lub wyłączanie dźwięku, robienie zdjęć, nagrywanie wideo oraz tryb pełnego ekranu. Dodatkowo można włączyć alarm lub transmisję dźwięku oraz przełączać się między zdarzeniami a transmisją na żywo. Stan baterii jest wyświetlany w górnej części ekranu za pomocą symbolu i przycisku ustawień.

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to jest naprawdę na wysokim poziomie. Zwłaszcza jeśli oglądamy obraz na małym ekranie smartfona w rozdzielczości 2,5K, jakość jest znakomita. Zadowoli również szeroki kąt widzenia, który jest znacznie lepszy od starszej wersji EC2. Brakuje tylko możliwości obracania kamery.

 

TRYB NOCNY

 

 

Poprawiła się również jakość obrazu w porównaniu z kamerą EC2 w trybie nocnym. Postać przed kamerą nie wygląda już jak duch, a dodatkowo mamy opcję kolorowego trybu nocnego, który jest domyślnie włączony.

W trybie tym świeci biała dioda LED na aparacie, co powoduje niestety nieco większe zużycie energii i krótszą żywotność na jednym ładowaniu.

Ponieważ IMILAB EC4 jest kamerą zasilaną bateryjnie, nie mamy tutaj możliwości ciągłego nagrywania na kartę pamięci. Nagrywanie jest dostępne tylko po wykryciu ruchu w monitorowanym obszarze. Ustawienia monitorowania są stosunkowo bogate. Oferują one ustawienie dokładnego czasu, w którym monitorowanie przestrzeni ma być włączone, tryb wykrywania, o którym wspominaliśmy podczas omawiania opcji parowania z aplikacją, a także inne opcje.

Długość wideo nagrywanego przez kamerę po wykryciu ruchu może wynosić od 6 do 60 sekund. Odstęp pomiędzy poszczególnymi nagraniami możemy ustawić w zakresie 0 – 120 sekund, a także możemy regulować czułość czujnika PIR w czterech poziomach.

 

POWIADOMIENIA

 

Po kliknięciu w powiadomienie otworzy się aplikacja IMILAB Home. Nagrany film nie będzie jednak odtwarty automatycznie. Jeśli używasz karty micro SD, a nie chmury od IMILAB, filmy z powiadomień nie znajdują się niestety wśród zdarzeń.

Aby wyświetlić wideo z powiadomienia należy przejść do ustawień aparatu, w którym znajduje się element wideo karty SD. Powiadomienia można również znaleźć w zakładce „Wiadomości” na głównym ekranie IMILAB Home.

 

JAKOŚĆ DŹWIĘKU

 

 

Inteligentna kamera IMILAB EC4 obsługuje dwukierunkową transmisję dźwięku. Nie tylko nagrywa dźwięk, ale może być również używany jako środek komunikacji z osobą przed kamerą, ponieważ ma również głośnik.

Dźwięk w nagranych filmach z powiadomień jest doskonały. Wyraźnie słychać muzykę i ludzki głos. Bardzo dobrze działa również dwukierunkowa transmisja dźwięku przez kamerę, wypowiadane słowo słychać doskonale po obu stronach, ale tylko wtedy, gdy osoba znajduje się blisko kamery i gdy bramka zapewnia dobry sygnał. Przy gorszym sygnale dźwięk jest już nieco słabszy.

 

WYTRZYMAŁOŚĆ I ŁADOWANIE

 

Aparat posiada wbudowany akumulator o pojemności 5200 mAh. Wytrzymałość oczywiście zależy od użytkowania i częstotliwości wykrywania ruchu. Producent podaje, że 100 dni wytrzymałości można osiągnąć w następujących warunkach: temperatura 25°C i maksymalnie 10 detekcji ruchu dziennie przy długości wideo ok. 30 sekund.

Intensywnie testowaliśmy kamerę, więc często oglądaliśmy transmisję na żywo, mieliśmy też włączone światło LED w nocy i otrzymywaliśmy kilkadziesiąt powiadomień dziennie. Przy naprawdę intensywnym użytkowaniu wykorzystaliśmy około 20% baterii w ciągu 10 dni testów. Przy normalnym użytkowaniu ubytek baterii z pewnością byłaby mniejszy.

Jeśli chodzi o długość ładowania od 20% do 100% zajęło ok. 3,5 godziny.

 

OPCJE APLIKACJI

 

W ustawieniach aplikacji znajdziesz dość szeroki zakres dostosowań. Poza wspomnianymi wcześniej ustawieniami monitoringu i trybu nocnego znajdziemy również korekcję obiektywu szerokokątnego, dzięki czemu uzyskamy mniej zaokrąglony obraz.

Znajdziemy tu również informację o procentowym naładowaniu baterii oraz o możliwości ustawienia alarmu niskiej pojemności przy wybranej wartości. Wartość domyślna to 20%. Kolejną pomocą w ustawieniach jest tzw. WDR (Wide Dynamic Range), który służy do wzmocnienia obrazu podobnie do funkcji HDR znanej z aparatów.

Możliwe jest również przetestowanie siły sygnału w ustawieniach. Umieściliśmy kamerę około 7 metrów od miejsca, w którym znajdowała się brama. Między kamerą a bramą była też ściana, więc sygnał był słabszy. Gdy odstawiliśmy bramkę, za kolejną ścianę, jakość sygnału była już na tyle słabsza, że ​​aplikacja zaleciła przesunięcie kamery bliżej.

W każdym problemie sekcja FAQ zabierze nas do najczęściej zadawanych pytań, oraz pomoże w ich rozwiązaniu.

 

PODSUMOWANIE

 

Jednym z najlepszych ulepszeń EC4 jest możliwość montażu paneli słonecznych, które umożliwią zasilanie kamery bez konieczności jej ładowania.

Bezprzewodowa kamera monitoringu IMILAB EC4, następca popularnego modelu EC2 przynosi nowocześniejsze wzornictwo, wyższą rozdzielczość, szersze pole widzenia, diodę LED do podświetlania w nocy, a także nową aplikację IMILAB HOME.

 

WoJ