Bateria w telefonie – fakty i mity
Bateria w telefonie – fakty i mity

Współczesne smartfony znacznie różnią się od pierwszych telefonów komórkowych, o których wiele lat temu utarły się pewne mity co do baterii i są niestety powielane do dziś. Postanowiliśmy zatem sprawdzić co dziś jest nadal prawdą a co mitem?

Rozładowanie baterii do zera pomaga – MIT.

Dzisiejsze smartfony wręcz kochają energię. Dlatego absolutnie nie należy czekać aż pojawi się wskaźnik o niskim poziomie naładowania. Jeśli tylko masz taką możliwość podłączaj swój telefon do prądu. Pamiętaj, że całkowicie wyładowany akumulator może ulec trwałemu uszkodzeniu.

Nie wolno zostawiać na długo telefonu pod ładowarką – MIT.

Utarło się, że jeśli naładujemy telefon do 100 procent, należy odłączyć́ urządzenie od ładowarki i podłączać dopiero kiedy energia się zużyje. Jest to absolutna nieprawda. Współczesne telefony są wyposażone w układy elektroniczne, które nie dopuszczają̨ do jej nadmiernego obciążenia. Dlatego możesz bez obaw pozostawić́ telefon podłączony do ładowarki na wiele godzin i nie przejmować się, ze zaszkodzi to baterii.

Przechowywanie naładowanej baterii – FAKT.

Jeśli planujesz nieużywanie baterii przez dłuższy czas, dobrze jest ją najpierw naładować i dopiero potem odłożyć na półkę. Owszem w czasie przechowywania utraci ona nieco energii, ale nie na tyle aby ulec uszkodzeniom.

 

Używanie nieoryginalnej lub bezprzewodowej ładowarki szkodzi – MIT.

Wiadomo, że zawsze najlepiej jest używać ładowarki producenta. Jednak nie jest to konieczne i jeśli kupimy nieoryginalne urządzenie, ale spełniające wymogi producenta telefonu to możemy go używać bez obaw. To samo dotyczy ładowarek bezprzewodowych. Absolutnie nie szkodzą bateriom w naszych telefonach.

 

Niektóre aplikacje zużywają dodatkowo energię – FAKT.

Często zapominamy, że telefon może zużywać mniej energii jeśli wyłączymy, bądź zredukujemy działanie pewnych aplikacji lub modułów, np. WiFi, Bluetooth, GPS, czy jasność ekranu. Dlatego zawsze warto zwrócić na to uwagę.

 

Powerbank pomaga – FAKT.

Powerbank to zawsze „dodatkowa” bateria, którą można naładować i nosić ze sobą, aby w sytuacji awaryjnej zapewnić urządzeniu zasilanie. Powerbank należy traktować jak baterię z tym, że bez obaw możemy go rozładować do zera.

 

Ekstremalne temperatury nie pomagają – FAKT.

Baterie lubią normalną temperaturę, więc jeśli muszą pracować w trudnych warunkach np. w nadmiernym upale, bądź zimnie bardzo szybko ulegną uszkodzeniu. Nie należy ich zatem zostawiać na nagrzanie w słońcu, ani też w zimnym samochodzie na noc.

 

Autor PaG.