10 największych zagrożeń posiadania Smart Home i ochrona przed nimi
10 największych zagrożeń posiadania Smart Home i ochrona przed nimi

Nowoczesne urządzenia i najnowocześniejsze gadżety domowe to super wygoda i mnóstwo korzyści. Jednak trzeba mieć na uwadze, że ich posiadanie stanowi także pewne niebezpieczeństwa. Redakcja SmartNinja przygotowała zestawienie największych zagrożeń systemów inteligentnego domu i porady jak się przed nimi zabezpieczyć.

Inteligentne domy korzystają z urządzeń podłączonych do Internetu, takich jak różnego rodzaju włączniki, które mogą samodzielnie aktywować światła, otwierać drzwi, a nawet ostrzegać gdy zaczyna brakować mleka w lodówce. Niestety cała ta wygoda i łączność ma swoją cenę. Mianowicie, urządzenia inteligentnego domu są podatne na wiele luk w zabezpieczeniach, które mogą narazić dane użytkownika lub mienie na niebezpieczeństwo, jeśli nie będzie on ostrożny. Przed nami najstraszniejsze zagrożenia stwarzane przez urządzenia inteligentnego domu i sposoby ich unikania.

 

Ataki ukierunkowane

Urządzenia inteligentnego domu przechowują skarbnicę danych osobowych, od daty urodzenia po dane karty kredytowej, które cyberprzestępcy mogą ukraść, jeśli urządzenia nie będą miały solidnej ochrony przed atakami hakerskimi. Następnie mogą oni użyć skradzionych danych, aby przeprowadzić ukierunkowane ataki, czyli takie jak np. nakłonienie użytkownika do podejrzanych transakcji. Jeśli haker odkryje, że jeden z członków twojej rodziny ma długi, może wysłać fałszywe żądanie pieniędzy w imieniu tego krewnego.

Aby uniknąć stania się ofiarą cyberprzestępców, nie należy udostępniać informacji finansowych, takich jak dane bankowe inteligentnym urządzeniom i unikać łączenia z nimi np. skrzynek e-mail, kalendarzy i innych aplikacji zawierających poufne informacje.

Kradzież tożsamości

W niektórych przypadkach, zamiast naruszać prywatność inteligentnych urządzeń pojedynczej osoby w celu pozyskania danych, haker infiltruje bazę danych firmy produkującej te urządzenia w celu kradzieży danych wszystkich jej użytkowników. Pozyskują wtedy wszystkie dane klientów i niestety mogą ich użyć podszywając się pod poszkodowanego. Mogą np. zaciągnąć kredyt pod jego nazwiskiem lub w inny sposób się podszyć i wywrócić życie do góry nogami. Można zmniejszyć ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych, dzieląc się z urządzeniami inteligentnymi minimalnymi danymi osobowymi i regularnie monitorując swoje konta.

 

Wykorzystanie hasła

Bardzo częstym błędem użytkownika urządzeń smart-home jest słabe zabezpieczenie w sieci tym samym, łatwym do odgadnięcia hasłem. Ten brak bezpieczeństwa pozwala sprytnym hakerom łatwo przeniknąć i uzyskać dostęp do koncentratora i manipulować nim oraz innymi inteligentnymi urządzeniami w domu. Na przykład hakerzy mogą wystraszyć właścicieli domów, włączając i wyłączając światła lub zmieniając kanały telewizyjne. Aby uniknąć włamań wirtualnych, zawsze ustanawiaj złożone, unikalne hasła i używaj dwóch poziomów uwierzytelnienia dla wszystkich swoich urządzeń inteligentnych.

 

Śledzenie lokalizacji

Trzeba pamiętać, że urządzenia smart-home mogą w łatwy sposób ujawnić lokalizację użytkownika i umożliwić hakerom jego szpiegowanie w czasie rzeczywistym. Na przykład kliknięcie złośliwego łącza za pomocą smartfona lub komputera potrafi połączyć się z innymi urządzeniami typu „smart” i wysyłać dane hakerom w celu ujawnienia dokładnej lokalizacji, podsłuchu itp., zwłaszcza gdy wszystko podłączone jest do tej samej sieci. Aby tego unikać dobrze jest zainstalować i utrzymywać osobną sieć tylko dla smart-urządzeń.

 

 

Włamania domowe

Chociaż możliwość manipulowania urządzeniami zdalnymi jest bardzo przerażająca, blednie w porównaniu z ryzykiem fizycznego włamania ze strony urządzeń zabezpieczających, takich jak inteligentne zamki do drzwi i kamery monitorujące. Niezidentyfikowane luki w zabezpieczeniach na każdym z tych urządzeń mogą dać hakerom pozwolenie na wyłączenie kamer lub odblokowanie drzwi, aby wpuścić wspólników, włamać się do twojej nieruchomości, a nawet zablokować mieszkańca we własnym domu. Zainstalowanie dodatkowo zwykłych zamków do drzwi może pomóc w ochronie przed włamaniami.

 

 

Uszkodzenie urządzenia lub mienia

Naruszenia inteligentnych urządzeń kontrolujących najważniejsze funkcje domu, takie jak chłodzenie czy ogrzewanie, mogą być jeszcze bardziej katastrofalne. Haker z dostępem do termostatu może się nim bawić, zmuszając system HVAC do przesterowania i powodując jego awarię. Co gorsza, haker może podkręcić piekarnik i spowodować pożar – wszystko gdy użytkownik jest z dala od domu. Jeśli ktoś decyduje się na te urządzenia, powinien poszukać takich, które pozwalają zablokować ustawienia, tak aby utrudnić innym ich zmianę.

 

 

Nielegalne nagrania

Niejednokrotnie użytkownicy czują, ze są podsłuchiwani. Jeśli posiadają inteligentny głośnik, obawy mogą być uzasadnione. Niestety nie tylko cyfrowi asystenci głosowi nasłuchują, gdy jest się podłączonym do sieci. Także hakerzy mogą wykorzystywać luki bezpieczeństwa, aby włamać się do głośnika i wydać własne polecenia lub zabrać wcześniejsze nagrania. Aby chronić swoją prywatność, należy okresowo usuwać zapisane nagrania, nie łączyć urządzeń zabezpieczających, takich jak inteligentne zamki do drzwi z głośnikiem. Warto rozważyć także wyłączenie inteligentnych głośników, gdy nie są używane.

 

Wina osób trzecich

Wiele inteligentnych urządzeń pozwala właścicielom domów na zdalne włączanie i wyłączanie światła lub otwieranie i zamykanie bram garażowych poprzez integrację różnych aplikacji mobilnych lub platform smart-home. Niestety te aplikacje, bez odpowiednich zabezpieczeń i kontroli mogą pozwolić innym osobom na podszywanie się pod użytkownika. Ponadto niektóre aplikacje grupują uprawnienia do wykonywania operacji na urządzeniu, zamiast wymagać osobnych uprawnień dla każdej funkcji. Może to dać hakerowi możliwość, zdalnego blokowania i odblokowywania drzwi wejściowych. Dlatego ważne jest aby używać tylko autoryzowanych przez producentów sprzętu aplikacji i platform do sterowania urządzeniami inteligentnymi.

 

 

Manipulacja danymi

Trzeba pamiętać że podstępne włamania w nawet najlepiej wyposażonym inteligentnym domu nie pozostawiają żadnych dowodów na miejscu zbrodni i przestępcy mogą być trudni do wykrycia. Ponieważ dane przesyłane przez urządzenia inteligentne, takie jak drukarki czy telewizory są często nieszyfrowane to wirtualny przestępca może przeglądać i modyfikować dane gromadzone przez urządzenia. Dzięki tej metodzie ktoś, kto ma nadzieję włamać się do domu, może na przykład zastąpić istniejący kanał wideo z kamery nadzoru edytowanym materiałem filmowym, aby uniknąć złapania. Mogą oni także kierować w ten sposób dowody przestępstwa na przypadkowego niewinnego człowieka, aby unikać złapania przez policję. Dlatego należy używać tylko zaawansowanych technologii.

Nieaktualne oprogramowanie

Korzystanie ze starego, podatnego na zagrożenia oprogramowania na urządzeniach inteligentnych może znacznie ułatwić  cyberprzestępcom „robotę”. Najlepszym sposobem ochrony jest kupowanie takich urządzeń od renomowanych marek, dla których bezpieczeństwo stanowi najwyższy priorytet, a następnie ustawienie w nich automatycznej aktualizacji. W ten sposób użytkownik będzie mieć najnowsze łatki bezpieczeństwa, które zamykają znane luki, minimalizują ryzyko wirusów i utrzymują inteligentny dom bez zakłóceń i  bezpiecznie.

 

Autor PaG.